Etter et omhyggelig detektivarbeid på fargelabben hos Flügger , kunne møbelprodusenten Getama i år relansere Hans J. Wegners gyngestol «Nøkkelhullet» og spisebordstolen «GE 525», også kalt «U-stolen», i originale farger. Gyngestolen ble tegnet i 1967 og spisestolen i 1970, og har vært ute av produksjon i en årrekke.
– For å komme frem til de seks fargene, krevdes mange tester, fargeanalyser, forsøk og oppstrøk, forteller Lone Bjørslev Kisbye, PR- og markedsansvarlig i Flügger.
Dele på Pinterest
WEGNER BLUE: En diskret blåfarge som komplementerer både arkitektur og møbeldesign på den fineste måte.
Arkitekten bak Y-stolen
Snekker og møbelarkitekt Hans J. Wegner var en av de store formgiverne og drivende bak dansk møbeldesign på 50- og 60-tallet. Han er blitt kalt «Stolenes mester» og er i Norge kanskje mest kjent for Y-stolen og Påfuglstolen.
Møblene han tegnet er aktuelle fortsatt i dag, og lages av flere møbelprodusenter, slik som Carl Hansen, PP Møbler og Getama, som har laget Wegner-møbler i 60 år. For Wegner var fargevalg en viktig prosess. Fargenes oppgave var å understreke møbelkunstens fine linjer, stemme overens med møbeltekstilene og lage blikkfang i rommet .
Dele på Pinterest
TIDSRIKTIG: Wegners gyngestol «Nøkkehullet» ble tegnet i 1967, og er nå relansert i tidsriktige farger.
Gamle prøver
Getama ønsket i samarbeid med Wegners Tegnestue som ivaretar designarven, derfor å være mest mulig tro mot Wegners opprinnelige intensjoner. De ba Flügger om hjelp med å finne de originale fargene, og Flügger fikk tilsendt Wegners egne prøver, oppstrøk og fargefragmenter. I laboratoriet i Rødovre arbeidet maling- og fargeekspertene seg frem til en fargepallett som både er aktuell i dag, og tro mot det opprinnelige.
Getama har valgt å bruke den originale fargepaletten i relanseringen av både gyngestolen «Nøkkelhullet» og «U-stolen». Etter omfattende laboratorieanalyser, er nå stolene presentert i fargene oransje, blå, kahki, opal, sort og hvit.
Dele på Pinterest
WEGNER ORANGE: En svært ærlig og markant farge som gir assosiasjoner til 1960-tallets fargepalett.
Tak- og veggmaling
– Fra og med nå er det også mulig å kjøpe de seks fargene som vegg- og takmaling i alle Flügger farve-butikker rundt om i landet. Da kan du skape en komplett romopplevelse ved å kombinere fargene på både møbler og vegger, sier Kisbye Bjørslev.
Dele på Pinterest
WEGNER BLACK: I denne fargen har labben forsøkt å fjerne alle underliggende toner så den forblir helt sort.