Vanskelige flekker på vinyl
Vi har tapetsert, og fått sølt noe tapetklister på vinylgulvet. Flekkene er umulig å få bort, og kommer tilbake, ved at støv fester seg i klisteret, bare et par dager etter at jeg har skrubbet dem bort. Hva kan jeg vaske med?
- Hva en skal vaske med avhenger litt av hva slags tapetlim som har vært brukt. Vannbasert lim bør være enkelt å fjerne, så det tyder på at det kan ha vært brukt en vannfast limtype. I disse tilfellene må man nok bruke sterkere flekkfjernere, sier Tom Andreassen hos Tarkett.
Hos fargehandlere selges det rengjøringsprodukter beregnet for nettopp slike ting.
- Med en grov skurepad og Casco flekkfjerner vil man høyst sannsynlig bli kvitt flekken, forteller Fred-Erik Syversen hos Casco.
Test skurepaden på et lite synlig område først, for å være sikker på at den ikke er så grov at den skraper opp gulvet. Om den lager riper i belegget blir løsningen å velge en finere pad.