NM-gull til Bergen og Vinterbro
Norgesmesterskapet i overflateteknikk gikk av stabelen på messen Bygg Reis Deg på Nova Spektrum, 15.-18. oktober. Konkurransen er åpen for lærlinger under 25 år, og seks deltakere som alle vant sine regionfinaler møttes til finale på NM-arenaen i messehall E.
NM i overflateteknikk arrangeres av Malermestrenes Landsforbund, MLF, i samarbeid med Opplæringskontoret i Oslo, IFI og bransjens leverandører.
Med et mangehodet messepublikum til stede utenfor sperrebånd, fikk utøverne vanskelige oppgaver å løse på begrenset tid, onsdag til fredag. På lørdagen hadde de kun én ekstra time til en siste finpuss før dommerne tok oppgavene til bedømming.
Presterte under press
De tre malerlærlingene rakk så vidt ferdigstille sine oppgaver før konkurransen ble avsluttet. Den som fikk flest poeng av dommerne og derved avgikk med seieren er Linnea Gulowsen Knudsen, lærling hos Egil Knudsen AS i Bergen.
– Det har vært veldig krevende, mye folk og mye stress. Jeg er veldig glad og veldig stolt. Jeg hadde en god følelse, men turte ikke helt å tro at jeg skulle vinne, sa Linnea G. Knudsen etter å ha mottatt diplom og premier.
De øvrige to, William Olav Godem Underhaug fra Malermestrene Jensen og Bjørgen i Oslo og Linnea Sandvik Stensvik, fra Maler Dahl AS i Trondheim fikk hederlig omtale og skryt av dommerne.
– Jeg er veldig stolt av disse utøverne. Det er unge mennesker som viser at de har lært mye i løpet av sitt korte virke i faget. De har også klart å håndtere presset og pressen, sa sjefsdommer i dekorasjonsmaling, Thomas Iversen fra Jotun.
FORNØYD MALER: – Det har vært veldig krevende, mye folk og mye stress. Jeg er veldig glad og veldig stolt. Jeg hadde en god følelse, men turte ikke helt å tro at jeg skulle vinne, sa Linnea G. Knudsen etter å ha mottatt diplom og premier.
Foto: Charlotte Holberg Sveinsen/ifi.noI grenen gulvlegging var det Mathias Lillevik Syvertsen, fra Interiørservice Selstad AS i Vinterbro som vant.
– Det er utrolig kult, jeg er utrolig lykkelig nå. Det er kult at Malermestrene støtter oss til å bli mestere. Dette gjør forhåpentligvis at flere yngre vil prøve å bli gulvleggere og malere, sa Mathias Lillevik Syvertsen etter at konkurransen var avgjort.
Ingen av de to øvrige deltakerne gjennomførte dessverre konkurransen fullt ut. Simen Hegglund fra Sverresborg Malerservice AS i Trondheim ble syk under den andre konkurransedagen, og Erian Sundbø Brekka fra Rune Brekka AS i Kragerø rakk ikke å ferdigstille alle oppgavene.
– Jeg er veldig imponert over nivået, nøyaktigheten og evnen til å konsentrere seg med mye folk som har hengt over tauene, og nesten vært nede i gulvbelegget og kjent når de holdt på. Det er veldig imponerende, sa Espen Josten fra Tarkett, en av fire dommere i gulvlegging.
FORNØYD GULVLEGGER: – Det er utrolig kult, jeg er utrolig lykkelig nå. Det er kult at Malermestrene støtter oss til å bli mestere. Dette gjør forhåpentligvis at flere yngre vil prøve å bli gulvleggere og malere, sa Mathias Lillevik Syvertsen etter at konkurransen var avgjort.
Foto: Chera Westman/ifi.noFine premier
I tillegg til mesterbrevutdanningen fikk vinneren i dekorasjonsmaling en malesprøyte fra J.S. Cook og Graco, og vinneren i gulvlegging fikk en koffert med et komplett sett Mozartkniver fra Jims’.