Rommet hadde panelt tak, malt eikepanel på veggene og parkett på gulvet – et fint utgangspunkt for et bibliotek. Likevel fant ikke huseierne roen, og opplevde at det inspirerende leserommet de drømte om var et stykke unna.
Bøker skaper fin atmosfære, men her var det blitt litt uoversiktlig, og det at bokhyllene var spredt rundt i rommet bidro ikke mye til å skape den riktige stemningen. I tillegg var det en smule overmøblert, med flere, mindre møbler og mange pynteting, som sammen med bøkene lagde et uryddig inntrykk.
Dele på Pinterest
Før; et forholdsvis urolig inntrykk, med mange pynteting og trangt om plassen for møblene.
Elegant løsning
Stilen er klassisk og fargepaletten går i dueblått og brunfarger, som muldvarp og karamell – en raffinert, rolig fargekombinasjon, som danner et behagelig bakteppe for lange timer med nesen i en bok. Gulvet er som før, i en varm, gyllen farge. Taket er nå hvitmalt og byr nå på mer romfølelse enn tidligere, særlig fordi rommet har skråtak. Den svale veggfargen kan fremstå som kjølig når den er alene, men her er den en delikat, rolig motsats til gode bruntonene.
Dele på Pinterest
Veggene er malt i en sval blåfarge, som en delikat kontrast til alle brunfargene, på møbler og tekstiler.
Dele på Pinterest
Gamle hyller ble som nye, med profilert listverk og lekker, brun maling.
Det største grepet, og det som virkelig gjorde susen, er at alle bokhyllene nå er samlet, på endeveggen. Profilerte trelister, selve prikken over i-en, rammer inn de nå brunmalte hyllene, og bidrar sterkt til å skape det bokmøbelet som bokhyllene har blitt.
Familien opplevde at møblene var noe utdaterte, og ønsket å fornye seg. Som sagt, så gjort, og nå er ny sofa på plass, det samme er bord og lenestol. Alt i alt plenty av plasser i gode omgivelser – til små og store lesehester!
Dele på Pinterest
Lekre farger sammen – isblått og karamellbrunt. Sofaen har praktisk endebord i tre.
Dele på Pinterest
Bokhyllene er samlet på veggen – selve prikken over i-en. Et annet sjakktrekk var å male taket hvitt. Ommøbleringen sørget for mer plass i rommet.
Dette ble brukt:
Tak og taklister: Panel, Dør & Vindu, farge 0502-Y – BUTINOX INTERIØR
Vegger: Stue, Gang & Sov, farge S 2010-B10G – BUTINOX INTERIØR
Bokhyller: Panel, Dør & Vindu, farge Kakao – BUTINOX INTERIØR
Gardiner: utgått, se BORGE.NO for alternativer
Teppe: Berlin 515 – TEPPEABO
Sofa og lenestol: BRUNSTAD
Bord: KLEPPE MØBELFABRIKK